اندیشه نوین آب اوان | نماینده پمپیران

قزوین، بلوار نوروزیان
‌ نبش حکمت ۲۰ . پلاک ۱۳۸ طبقه ۳ واحد ۷

تماس : ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۶ ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۵
info[at]evanab.com

نگاهی کوتاه به تاریخچه پمپ، پیشینه پمپ، تاریخ پمپ، پمپ

نگاهی کوتاه به تاریخچه پمپ، پیشینه پمپ، تاریخ پمپ، پمپ

نگاهی کوتاه به تاریخچه پمپ ، تکامل پمپ از گذشته تاکنون

با نگاهی به تاریخچه پمپ در می یابیم که ساده ترین راهی که به ذهن بشر می‌رسید انتقال دستی آب بود و همواره دو دست راه گشا تر از یک دست است! بنابراین، پیشینیان ما به سرعت به فکر ساخت ساخت اسکوپ‌های حامل آب از جنس خشت افتادند و این نخستین گام جهت اختراع "سطل" بود؛ سبدهای چندگانه آویزان از یک چرخ یا زنجیر که انسان یا حیوان با به حرکت درآوردن آنها جهت بالا بردن آب استفاده می نمود، در حفاری های باستان شناسان نمونه‌هایی از این نوع انتقال آب در تمدن چین و مصر یافت شده است، شکل زیر نمایانگر یک اسکوپ آبی چینی می‌باشد، متشکل از یک چرخ همراه با ظروف سفالی متصل به هم که زمانی که به بالاترین نقطه چرخش میرسند آب را به بیرون می ریزند:

پمپ

 

نمونه‌ای مبتکرانه و توسعه‌یافته از این طرح در سال 1724 توسط شخصی به نام "یاکوب لئوپولد" ابداع گردید، بدین گونه که لوله‌های خمیده توسط چرخ عمل کرده و چرخیدن آن منجر به بالا کشیده شدن آب و حرکت در محور میانی چرخ می‌گشت؛ جریان آب رودخانه نیز خود به صورت عامل محرک عمل می نمود. نکته‌ی قابل تأمل در مورد این ساختار، نحوه‌ی استقرار لوله‌های خمیده می‌باشد که به طور قابل توجهی شبیه به پمپ‌های گریز از مرکز امروزی می‌باشد، شمایل این عملکرد در ذیل قابل مشاهده است:

پمپ


کمی بعد، "ارشمیدس" ، یکی از بزرگترین ریاضیدانان و دانشمندان عصر باستان، طرح «مارپیچ» را ارائه نمود، طرحی که بعدها به این اسم نامگذاری گردید. در این روش انتقال آب توسط حرکت فنری یا کرمی شکل داخل لوله‌ها صورت می ‌پذیرفت، اگرچه به دلیل عدم آشنایی با فرآیند آب بندی همواره مقداری آب برگشتی نیز وجود داشت. نتیجه آن که در نهایت یک رابطه‌ی معنادار بین شیب مارپیچ و شدت و نرخ جریان آب مشاهده گردید، بدین ترتیب که همواره می‌بایست بین ارتفاع یا مقدار آب بیشتر یک پارامتر انتخاب می‌گردید، هرچقدر شیب مارپیچ تندتر می‌بود، مقدار آب جابجا شده کمتر و ارتفاع آن بیشتر می‌شد. در این عملکرد نیز به طور قابل ملاحظه‌ای شباهت با پمپ‌های سانتریفیوژ امروزی دیده می‌شود. بررسی منابع مختلف تاریخی بیان می‌دارد که محدوده شیب این پمپ‌های مارپیچ بین 37 تا 45 درجه، ارتفاع عملکرد آن بین 2 تا 6 متر، و حجم آب انتقال یافته حدودا 10 متر مکعب در ساعت بوده است.

  • فروش پمپ های پیشرفته در اندیشه نوین آب اوان

شما عزیزان میتوانید در فروشگاه آب اوان انواع پمپ را خریداری کنید. "اوان" نماینده رسمی شرکت پمپیران است و آماده ارسال انواع پمپ به سراسر کشور است.