اندیشه نوین آب اوان | نماینده پمپیران

قزوین، بلوار نوروزیان
‌ نبش حکمت ۲۰ . پلاک ۱۳۸ طبقه ۳ واحد ۷

تماس : ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۶ ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۵
info[at]evanab.com

آشنایی با بوستر پمپ ، بوستر پمپ چیست، انواع بوستر پمپ

آشنایی با بوستر پمپ ، بوستر پمپ چیست، انواع بوستر پمپ

بوستر پمپ چیست ؟ آشنایی با انواع بوستر پمپ و کاربرد آن ، چرا از بوستر پمپ استفاده می شود

بوستر پمپ در واقع همان پمپ است همانطور که می دانیم پمپ آب تجهیزی ست که با افزایش فشار برای جابجایی انواع سیال مورد استفاده قرار می گیرد اما بوستر پمپ مجموعه ای از چند پمپ است که بصورت موازی به هم کوپل شده اند و با تغییرات مصرف در سیستم به صورت نوبتی وارد مدار می شوند .

در واقع می توان اینگونه شرح داد که یکی از معضلات و مشکلاتی که در زمینه مصرف آب وجود دارد تغییرات فشار آب است و تنظیم فشار آب با توجه به اینکه متدی مشخصی برای مصرف آب وجود ندارد و مصرف آب دائما در حال تغییر است و این تغییرات باعث افت فشار آب می گردد یک معضل محسوب می شود بدین منظور ما از بوستر پمپ استفاده می کنیم تا بتوانیم تغییرات هد و دبی آب را مدیریت کنیم و بتوانیم هد و دبی را مطابق درخواست تنظیم کنیم .

کاربرد بوستر پمپ :

 بوستر پمپ ها برای آبرسانی در ساختمانهای مسکونی و برجها ، مجموعه های ورزشی و تفریحی ، کارخانجات . مجموعه های صنعتی ، پروژه های کشاورزی و آبیاری در مزارع ، در سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه ای از ساخت یک بوستر پمپ در شرکت اندیشه نوین آب اوان

اجزاء و قطعات تشکیل دهنده بوستر پمپ :

 • پمپ ها : عامل اصلی گردش و جریان سیال در بوستر پمپ است.
 • الکتروموتورها : الکتروموتورها توسط کوپلینگ به پمپ ها متصل می شوند و وظیفه تامین انرژی مورد نیاز پمپ ها در بوستر پمپ را به عهده دارند .
 •  قسمت مکش : این قسمت شامل لوله ، صافی ، لرزه گیر ، انواع فلنج ، شیر قطع و وصل ، شیر یکطرفه ، شیر تخلیه و غیره است که به قسمت مکش الکتروپمپ و خروجی مخزن ذخیره متصل می شود .
 • قسمت دهش : این بخش هم تمامی اجزاء بخش مکش را شامل می شود و از خروجی الکترپمپ به شبکه مصرف وصل می گردد .
 • منبع دیافراگمی: برای ایجاد خروجی یکسان در بوستر پمپ دور ثابت از منبع دیافراگمی استفاده می شود به عبارت دیگر وظیفه این تجهیز ذخیره آب با فشار معین می باشد.
 • اینورتر : برای تغییر فشار و آبدهی در بوستر پمپ دور متغیر از اینورتر استفاده می شود.
 • مانومتر : وظیفه این تجهیز اندازه گیری فشار ورودی و خروجی سیال در بوستر پمپ و همچنین نمایش میزان فشار هر کدام از پمپ ها را به عهده دارد.
 • پرشر سوئیچ : وظیفه این تجهیز در بوستر پمپ تنظیم فشار بیشینه و کمینه می باشد (به عبارت دیگر تعیین محدوده فشار کاری مجاز)
 • کوپلینگ ها : برای متصل کردن پمپ به الکتروموتور از کوپلینگ استفاده می شود بهترین نوع کوپلینگ نوع KB می باشد و اندازه کوپلینگ با قطر محور پمپ و موتور تعیین می گردد.
 • پرشر ترانسمیتر : این تجهیز در بوستر پمپ دور متغیر استفاده می شود و بدین منظور استفاده می شود تا فشار آب را در یک سطح کاملا ثابتی نگه دارد .
 • شاسی : تمامی اجزاء تشکیل دهنده بوستر پمپ که به آنها اشاره گردید توسط شاسی به هم وصل می شوند این شاسی وظیفه یکپارچه کردن سیستم را به عهده دارد و از ارتعاش و لرزش آن هم جلوگیری میکند.
 • تابلو برق : وظیفه  این تجهیز کنترل و هماهنگ کردن کلیه قطعات عنوان شده می باشد و اگر به شکل درستی طراحی شده باشد نقش مهمی در کارکرد بهینه سیستم خواهد داشت.

وظیفه ی انواع پمپ در بوستر پمپ :

 1. پمپ اصلی ( main pump) : این پمپ ها جهت تامین هد و دبی کل سیستم استفاده می شود .
 2. پمپ جوکی یا پمپ پیشرو ( jocky pump ) : در زمانهایی که در سیستم افت تدریجی فشار وجود دارد از پمپ جوکی برای تامین فشار مجدد سیستم استفاده می شود (در برخی بوستر پمپ ها برای اینکه راندمان بیشتری داشته باشیم ابتدا جوکی پمپ راه اندازی می شود و سپس پمپ های بعدی وارد عمل می شود جوکی پمپ ها دارای دور مشابه با دیگر پمپ ها می باشد ولی آبدهی کمتری دارد. )
 3. پمپ رزرو ( standby pump):  در جاهاییکه آبرسانی امری مهم و حیاتی ست مانند بیمارستانها و نبود آن باعث وقوع مشکلات عدیده ای می شود همیشه پمپی را روی بوستر پمپ تعبیه می کنند تا در صورت وقوع خرابی و توقف یکی از پمپ ها وارد سیستم می شود تا از بروز وقفه در سیستم آبرسانی جلوگیری به عمل بیاید.

انواع بوستر پمپ آبرسانی

 • بوستر پمپ دور متغیر : در شرایطی که نمی توان مدیریت جامعی برای سطح دبی آب در نظر گرفت (مانند برجهای مسکونی) با این تفکر که می توان بسته به نیاز ساختمان تعدادی از پمپ ها به سیستم وارد یا از سیستم خارج نمود طراحی می شوند و در خروجی آن می توان شاهد تغییرات دبی بود (به عبارت دیگر بوستر پمپ‌های دور متغیر وظیفه ی نگهداشتن فشار آب سیستم آبرسانی در یک مقدار ثابت و مشخص در دبی آب متغیر سیستم است)

نکته :

این نوع بوستر پمپ ها به منبع دیافراگمی نیاز ندارند

نکته:

در این نوع بوستر پمپ همیشه یک پمپ رزرو وجود دارد که زمانیکه یک پمپ خراب می شود وارد مدار می شود و از قطعی آب جلوگیری می کند .

 • بوستر پمپ دور ثابت : در مواقعی که سطح دبی آن مشخص است مانند آبیاری قطره ای ، بارانی ، آتش نشانی و .. که دبی سیستم قابل پیش بینی است از بوستر پمپ دور ثابت استفاده می شود و به همین منظور در این نوع بوستر پمپ ما از پرشر سوئیچ استفاده می کنیم این تجهیز فشار سیال را اندازه گیری می نماید و در صورت کاهش یا افزایش فشار سیال تعدادی از پمپ ها را از سیستم خارج یا به سیستم وارد می کند

نکته :

بسته به اینکه در بوستر پمپ از یک الکتروپمپ استفاده شده است یا بیشتر به دو دسته بوستر پمپ تک پمپه و چند پمپه تقسیم می گردد .

نکته:

بوستر پمپ چند پمپه دور ثابت به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 1. بوستر پمپ با جوکی پمپ
 2. بوستر پمپ بدون جوکی پمپ

نکته :

در بوستر پمپ های کوچک که از دو پمپ استفاده می شود یک پمپ به عنوان پمپ اصلی ست  و پمپ دیگر پمپ رزرو است.

 

شرکت اندیشه نوین آب اوان به عنوان نماینده انحصاری پمپیران در استان قزوین آماده ارائه مشاوره تخصصی به مشتریان عزیز در زمینه فروش انواع بوستر پمپ آبرسانی می باشد