اندیشه نوین آب اوان | نماینده پمپیران

قزوین، بلوار نوروزیان
‌ نبش حکمت ۲۰ . پلاک ۱۳۸ طبقه ۳ واحد ۷

تماس : ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۶ ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۵
info[at]evanab.com

شاسی و کوپله چیست ، آشنایی با شاسی و کوپله استاندارد

شاسی و کوپله چیست ، آشنایی با شاسی و کوپله استاندارد

شاسی و کوپله چیست و چه ارتباطی با پمپ دارد

همان طور که می دانیم، پمپ به تنهایی قادر به مکش و رانش سیال نبوده و برای انجام این کار نیاز به قوای محرکه ای دارد که توسط الکتروموتور صنعتی سه فاز یا تک فاز تأمین می گردد؛ برای این منظور می بایست پمپ و موتور به گونه ای با یک دیگر مرتبط یا در اصطلاح درگیر شوند، این در گیر شدن با هم محور کردن پمپ و موتور صورت می‌پذیرد و به اصطلاح پمپ و موتور با یکدیگر «کوپل» (جفت) می گردند. در نهایت مجموعه ی کوپل شده ی پمپ و موتور روی یک شاسی فلزی مستقر می گردند تا در نهایت محصولی مشابه تصویر زیر حاصل گردد؛ به فرآیندی که منجر به جفت سازی یک پمپ و یک موتور روی یک شاسی می گردد اصطلاحاً شاسی و کوپله گفته می شود.
 

شکل (1) - شاسی و کوپله ی پمپ 400-125 پمپیران با الکتروموتور 90 کیلووات 1450 دور سه فاز
شکل (1) - شاسی و کوپله ی پمپ 400-125 پمپیران با الکتروموتور 90 کیلووات 1450 دور سه فاز

- انواع کوپلینگ
کوپلینگ اتصالایست مکانیکی جهت انتقال قدرت، سرعت و گشتاور از یک محور به محور دیگر، در الکتروپمپها الکتروموتور قدرت را به محور پمپ انتقال داده تا پمپ عمل مکش و رانش سیال را انجام دهد.
کوپلینگها بر اساس نوع کاربرد و دقت و استحکام انواع مختلفی را شامل می‌شوند که دسته بندی کلی آنها عبارت است از 1- کوپلینگ های صلب 2- کوپلینگ های انعطاف پذیر ، بخش عمده ای از کوپلینگهای موجود در بازار را کوپلینگ های صلب تشکیل می دهند که در ادامه به معرفی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت.

- کوپلینگ های فلنجی 
از رایج ترین انواع کوپلینگ می باشد بدان سبب که به نسبت قیمت مناسب آن توانایی انتقال گشتاورهای زیادی را دارد.


 شکل (2) – کوپلینگ فلنجی
شکل (2) – کوپلینگ فلنجی


در هر یک از توپی های قابل مشاهده در شکل انتهای محورها قرار می گیرد، با سفت کردند پیچ هایی که در سوراخهای محیط فلنج قرار دارند این دو توپی به یکدیگر چفت شده و تشکیل کوپلینگ فلنجی می دهند.

- کوپلینگ پوسته ای یا غلافی
انتهای هر یک از محور ها در طرفین سوراخ آبی رنگ قرار گرفته و پس از سفت کردن پیچها دو محور یکپارچه شده و امکان انتقال گشتاور فراهم می شود.
 

- کوپلینگ موف
عملکرد آن مشابه کوپلینگ پوسته ای بوده و در نوع یک پارچه و دو پارچه دسته بندی می گردد.
 
- کوپلینگ دندانه ای
در این نوع کوپلینگ از دندانه های هرمی یا مربعی جهت انتقال نیرو استفاده می گردد.
 
- کوپلینگ زنجیری
مطابق شکل توپی های شماره 1 و 2 توسط زنجیر شماره 3 به یکدیگر محکم می شوند.
 
آنچه تا بدین جا به آن پرداختیم معرفی فرآیند شاسی و کوپله و انواع کوپلینگ صلب به عنوان یکی از          رایج ترین انواع کوپلینگ مورد استفاده در بازار بود، کوپلینگ KB یکی از رایج ترین و شاید رایج ترین نوع کوپلینگ مورد استفاده در فرآیند شاسی و کوپله می باشد، این کوپلینگ به دلیل استحکام بدنه‌ی مناسب و قدرت و دقت بالا در انتقال نیرو و گشتاور یکی از پر طرفدارترین انواع کوپلینگ است؛ «کلینیک تخصصی آب اوان» بعنوان تنها نماینده پمپیران در استان قزوین در ساخت تمامی شاسی و کوپله ها از این مدل کوپلینگ استفاده می نماید.
 

 انتخاب ناودانی مناسب برای ساخت شاسی

هم محور کردن پمپ و موتور و انتخاب کوپلینگ مناسب برای اتصال آنها هر چقدر هم دقیق و حساب شده انجام پذیرد، بدون قرار گرفتن روی یک بستر مناسب، بخش زیادی از کارایی خود را از دست خواهند داد، لذا توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که انتخاب ابعاد و سایز ناودانی و سنگین یا سبک بودن آن بعنوان اجزاء سازنده ی شاسی نقش بسیار تعیین کننده ای در کیفیت و عملکرد الکتروپمپ شاسی و کوپله شده خواهند داشت، این که چه ناودانی ای و در چه سایزی انتخاب شود، بستگی به ابعاد پمپ و موتور و وزن آنها دارد. «اندیشه نوین آب اوان» به عنوان تنها نماینده شرکت پمپیران در استان قزوین، به تمامی استانداردهای معرفی شده توسط کارخانه پمپیران مقید بوده و ابعاد و سایز ناودانی های مورد استفاده همواره منطبق بر استانداردهای مذکور و اصول حرفه ای می باشد. 

شاسی و کوپله ساخت شرکت اندیشه نوین آب اوان