اندیشه نوین آب اوان | نماینده پمپیران

قزوین، بلوار نوروزیان
‌ نبش حکمت ۲۰ . پلاک ۱۳۸ طبقه ۳ واحد ۷

تماس : ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۶ ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۵
info[at]evanab.com

شیر اطمینان چیست ،آشنایی با شیر اطمینان،نحوه نصب شیر اطمینان

شیر اطمینان چیست ،آشنایی با شیر اطمینان،نحوه نصب شیر اطمینان

آشنایی با شیر اطمینان میراب - شیر اطمینان چیست ؟ - کاربرد شیر اطمینان

شیر اطمینان میراب نوعی از شيرآلات صنعتی از نوع دیافراگمی و مجهز به مدار فرمان و پایلوت است که با انرژی هيدروليک سيال عبوری از شير کنترل می گردد و قادر است بدون توجه به ميزان دبی عبوری از شير ،مقدار فشار بالا دست شير را تنظيم و از کاهش آن نسبت به مقدار تنظيمی پيشگيری نماید. در صورت افزایش فشار در بالادست برای کنترل فشار شبکه ،هرگونه فشار اضافی پدید آمده را از طریق لوله مسير کنارگذر (Bypass)خارج نماید.

شیر اطمینان برای آب خام و آشامیدنی تا حداکثر دمای 70 درجه سانتی گراد مناسب است.

توضيحات:

  • وجود ناخالصی و ذرات زیاد در آب باعث ایجاد رسوب در لوله های مدار فرمان و اختلال در عملکرد شير می گردد. بنابراین در چنين شرایطی نصب صافی قبل از شير و همچنين بازبينی و سرویس متداوم صافی مدار فرمان توصيه می گردد.
  • در زمان تعيين سایز شيرهای کنترل اتوماتيک سایز خط لوله نقش چندان مهمی ندارد بلکه حداقل و حداکثر دبی عبوری سيال ملاک اصلی انتخاب سایز شير می باشد.

شرکت میراب شیر اطمینان را در سایزهای 50 تا 1000 میلی متر و در فشارهای 6 تا 40 بار و با جنس بدنه و دیسک چدن داکتیل ، استنلس استیل‌ ، فولاد و آلیاژهای مس تولید می کند.

شیر اطمینان میراب

اصول کار شیر اطمینان

اصول کار شیر اطمینان بر اساس اصل تعادل نيروهای متناظر فشار در ورودی، خروجی و محفظه کنترل آنها می باشد .شیر اطمینان مجهز به مدار فرمان و پایلوت است که توسط هيدروليک سيال تحت کنترل درآمده و مقدار گشودگی دیسک شير بدون نياز به محرک خارجی و بسته به ميزان مصرف و تنظيمات اوليه به تعادل ميرسد. هندسه داخل بدنه، نوع حرکت قطعه مسدودکننده و وجود قطعاتی نظير فنر و

دیافراگم که نيروی آنها بر مکانيزم شير تاثيرگذار می باشند امکان کنترل به شکل اتوماتيک را برای این شير فراهم می کند.

شير اصلی: دیافراگم این شير از جنس الاستومر مقاوم است و محفظه داخلی شير را به دو بخش محفظه کنترل )داخل درپوش) و محفظه اصلی )داخل بدنه) تقسيم می کند. با افزایش فشار در محفظه کنترل مجموعه دیسک و محور به سمت پایين حرکت کرده و شير بسته می شود و بالعکس.

توضیحات

توسط نيروی فنر و وزن مجموعه متحرک دیسک ، شير اصلی در حالتی که فاقد فشار است در وضعيت بسته قرار می گيرد.

پايلوت: وظيفه کنترل تغييرات فشار ورودی شير اصلی به عهده تجهيزی به نام پایلوت است که در مدار فرمان قرار دارد. پایلوت یک شير کنترلی با عملکرد مشابه یک اریفيس متغير است و مبنای عملکردی آن فشار سيال است. پایلوت با توجه به تنظيم اوليه و با تاثير گرفتن از تغييرات فشار بالا دست درصد گشودگی شير اصلی را تنظيم کرده و باعث ثابت ماندن فشار در ورودی شير می گردد.

لازم به ذکر است در هنگام تنظيمات با چرخاندن پيچ تنظيمی این پایلوت در جهت عقربه های ساعت، فشار ورودی شير بالاتر می رود.

بر اساس موقعیت نصب شیر اطمینان در خطوط لوله می تواند شیر اطمینان دارای وظایفی عملکردی متعدد باشد.

  • عملکرد با وظیفه نگهدارنده فشار :

نصب شیر اطمینان در خطوط اصلی با شیب مثبت یا منفی (پمپاژ و ثقلی) برای نگه داشتن فشار بالادست خود به منظور تامین فشار مورد نیاز در انشعابات می باشد.

  • در جلوی پمپ ها جهت تنظیم فشار نقطه کاری پمپ به کار می رود.
  • جهت کنترل فشار بین مناطق با تراز فشاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .
  • عملکرد به عنوان تخلیه فشار اضافی نسبت به فشار تنظیمی :

نصب شیر اطمینان به منظور تخلیه فشار مازاد بر فشار تنظیمی اولیه در لوله کنار گذر خطوط اصلی استفاده می شود :

در این حالت شیر اطمینان به صورت عادی بسته است و زمانی که فشار خط از فشار تنظیمی پایلوت بالاتر برود پایلوت فرمان باز شدن به شیر اصلی را داده و شیر باز می شود تا فشار کاهش پیدا کرده و به فشار تنظیمی برسد و در این وضعیت ، فرمان بسته شدن مجدد شیر صادر می شود .