اندیشه نوین آب اوان | نماینده پمپیران

قزوین، بلوار نوروزیان
‌ نبش حکمت ۲۰ . پلاک ۱۳۸ طبقه ۳ واحد ۷

تماس : ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۶ ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۵
info[at]evanab.com

تعمیر، نصب و نگهداری شیرآلات صنعت آب ، نحوه نگهداری شیرآلات

تعمیر، نصب و نگهداری شیرآلات صنعت آب ، نحوه نگهداری شیرآلات

تعمیر، نصب و نگهداری شیرآلات صنعتی 
شیرآلاتی که بر حسب شرایط به طور صحیح انتخاب و نصب شده و به طور منظم تعمیر و نگهداری شوند، سالیان طولانی بدون مشکل کارآیی خواهند داشت. بدین منظور راهنمایی سازندگان را در مورد نصب، نگهداری و تعمیر هر نوع شیر باید مد نظر قرار داد.


اطلاعات زیر به منظور راهنمایی های اساسی جهت نصب و نگهداری شیرآلات صنعتی آورده شده اند:
 نصب شیرآلات
– حتی الامکان شیر ها باید در مکانی نصب گردند که فضای کافی اطراف آن وجود داشته باشد تا تعمیر آن ها به سهولت انجام پذیرد.
– باید دقت نمود تا اولا بارهای نا خواسته به شیر اعمال نشوند، ثانیا شیرها در جهت صحیح جریان نصب شوند.
تذکر: در استفاده از آچار باید از آچار مخصوص برای لوله و شیر که دندانه های آن تخت شده باشد استفاده نمود.

– حتی الامکان شیر ها باید در مکانی نصب گردند تا تمام گ رد و خاکی که در شیر هنگام انبارداری جمع شده است قبل از نصب شیر پاک شود . پاکیزگی را هنگام نصب شیر باید حفظ نمود، زیرا وجود گرد و خاک و ذرات سا ییده شده موجب خرابی نشیمن گاه و عملکرد شیر می شود.
– به منظور تسهیل در امر نظافت و پاکی، کارخانجات سازنده باید پوشش های مناسب روی قسمت های انتهایی باز شیر ها قرار دهند.
در مورد شیرهایی که از طریق جوش دادن در خطوط لوله قرار می گیرند باید توجه داشت که عمل جوشکاری با دقت انجام گیرد تا این که تغییر شکل و پیچ خوردگی قابل ملاحظه ای ایجاد نشود . ذرات جوشکاری که در محل بجا می ماند برای کارآیی شیرآلات مضر و خطر ناک بوده و لذا باید آثار باقیمانده جوشکاری از بین بروند.

نگهداری شیرآلات صنعتی


 تعمیر و نگهداری، نحوه بارگیری، حمل و تخلیه

همانند هر وسیله مکانیکی، نگهداری و تعمیر مرتب، موثرترین وسیله برای اطمینان از دوام بازده عملکرد می باشد. توصیه می شود که در هر مور د دستورالعمل نگهداری و تعمیرات که توسط سازندگان داده می شود اجرا شود . برنامه منظم بازرسی از تمام شیر ها ضروری است . دوام عملکرد صافی ها نیز باید بازدید و کنترل شوند . تعمیر آ نها باید هم زمان با تعمیر شیر انجام گیرد . سر پوش و واشر فلنج ها و هم چنین دیسک و نشیمن گاه شیر ها در صورت سایش یا خرابی باید مورد بازدید قرار گیرند و هرجا لازم باشد تعویض گردند.
قطعات یدکی نیز نیازمند محافظت می باشند و معمولا آ نها را باید با مواد ضد خورندگی پوشش دهند . بهتر است که قطعات یدکی طوری بسته بندی و برچسب زده شوند که به راحتی در محل قابل تشخیص باشند . این قطعات باید شماره گذاری، کدبندی و بر چسب زده شوند تا آماده برای تعویض در مواقع لزوم شوند.
شیرآلات باید در صندوق ها و یا پالت های چوبی بسته بندی شده و در داخل بست ه بندی آن تمهیدات لازم جهت در تماس قرار نگرفتن شیر با هوا انجام شود. حمل شیرآلات باید توسط جرثقیل و یا لیفتراک بارگیری و تخلیه و یا نصب شده و به هیچ عنوان از سایر ماشین آلات سنگین مانند بیل مکانیکی و غیره جهت نصب و یا تخلیه استفاده نشود.
شیرآلات باید در انبار سرپوشیده کاملا به دور از نور آفتاب تا مرحله نصب سریع توسط پیمانکاران نگهداری شوند تا حتی المقدور از آسیب دیدن شیرها قبل از نصب جلوگیری شود.
در تمامی شیرآلات باز و بسته نمودن حداقل سه ماه یک بار برای جلوگیری از سفت و تمیز شدن رسوبات احتمالی ضروری است