logo evanab

پمپیران

شروع قیمت از: 2,000,000 تومان

شروع قیمت از: 14,000,000 تومان

شروع قیمت از: 2,167,000 تومان

پمپ گراندفوس

گراندفوس

شروع قیمت از: 1,900,000 تومان

پمپ لئو

لئو

شروع قیمت از: 1,200,000 تومان

تماس با اوان آب

پمپ

پمپ چیست؟

تجهیزات صنعتی شامل موارد مختلفی می‌باشند، به طور مثال پمپ صنعتی یکی از این تجهیزات پر مصرف بوده به گونه‌ای که این نوع از پمپ‌ها با توجه به فاکتور‌ها و پارامتر‍‌های که دارند می‌توانیم در دره‌های مختلف تقسیم بندی کنیم، که هر کدام از آن‌ها چه ویژگی را داشتنه و مناسب چه مصارفی می‌باشد با اوان آب همراه شوید تا به طور کامل در خصوص پمپ‌های صنعتی اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید. 

در نظر داشته باشید پمپ‌های صنعتی در مقایسه باسایر پمپ‌ها از قدرت و حجم بیشتری نیز برخوردار می‌باشد و به شکل صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، همان‌طور که اشاره داشتیم این نوع از پمپ‌ها دارایی ویزگی‌های خاص و کاربرد‌های متفاوتی می‌باشند و ما در این مقاله از اوا اب قصد داریم به خوبی در خصوص آن‌ها توضیحات مورد نیاز را بدهیم، پس در ادامه در رابطه با آن‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

پمپ

پمپ در واقع همان تلمبه می‌باشد که وسیله‌ای برای انتقال سیالات مختلفی همانند: انواع مایعات و گاز‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این نوع پمپ‌ها از طریق انرژی ثانویه‌ای (الکتریکی) به حرکتی (مکانیکی) تبدیل می‌کند. پمپ‌ها در مدل‌های مختلفی وجود داشته ولی با این حال ما امروز قصد داریم در خصوصو پمپ‌های صنعتی صحبت کنیم.

نکته: منابع تامین انرژی پمپ‌ها گزینه‌های مختلفی بود از این رو انواع آن‌ها شامل پمپ‌های برقی، پمپ‌های دستی، پمپ‌های باد و پمپ‌های درون سوز.

در ادامه باید بگویم که پمپ‌ها درمدل‌ها و سایز‌های مختلفی وجود دارند و در نایع مختلف و مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، همان‌طور که در این مقاله اشاره داشتیم انرژی که برای انتقال و جا‌‌بجایی در پمپ‌ها وجود دارد، یک انرژی ثانویه بوده به طوری که این نوع پمپ‌ها انرزی مکانیکی موجود درون خورد را توسط یک منبع خارجی همانند الکتروموتور دریافت کرده و از طریق آن می‌توانند سیال مختلف را به نقطه دیگر منتقل کنند.

شرکت اوان آب یکی از نمایندگی‌های رسمی پمپیران بوده و در حال حاضر در حال فعالیت در خصوص انواع پمپ‌های صنعتی، الکتروموتور‌ها و دیگر تجهیزات صنعتی در مدل‌ها و برند‌های داخلی و خارجی می‌باشد. برخی از برند‌های که شرکت اوان آب در خصوص پمپ و دیگر محصولات صنعتی با آن‌ها فعالیت دارد، عبارتند از:

در صورتی که نیاز به مشاوره جهت خرید یا اطلاعات بیشتر در خصوص انواع پمپ یا دیگر محصولات در خصوص تجهیزات صنعتی دارید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مختلف با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید تا در این باره شما عزیزان را به خوبی راهنمایی کنند، اندیشه نوین آب اوان.

مشهور ترین تولیدکنندگان پمپ:

ابارا

پمپ‌ ابارا در مدل‌ها و سری‌های گوناگونی در حال عرضه به بازار‌های جهانی می‌باشند به همین منظور در ادامه در خصوص انواع آن‌ها اشاره کوتاهی را خواهیم داشت، تنوع بسیار‌بالا در محصولات این برند باعث شده تا در زمان انتخاب دچار مشکل بشود در صورتی که در انتخاب محصول مورد نیاز خود دو به شک می‌باشد از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان فروش ما در تماس باشید تا شما عزیزان را در این باره راهنمایی کنند، محصولات گروه ابارا در سری‌های مختلفی به منظور کاربرد در قسمت‌های مختلف عرضه می‌شوند و به طوری کلی این شرکت انواع مختلف پمپ‌های صنعتی را برای مصارف مختلف طراحی و تولید می‌کند.

پمپ ابارا

پمپیران

پمپ پمپیران توسط شرکت پمپیران که یکی از برترین و معتبرترین تولیدکنندگان پمپ‌های ایرانی است تولید شده است که با توجه به کیفیت بالا و تنوع محصولات خود، در بازار داخلی و خارجی شهرت و اعتبار فراوانی به دست آورده است.

این شرکت در شهر تاریخی تبریز واقع شده و با هدف تولید پمپ‌های با کیفیت بر اساس استانداردهای بین‌المللی، فعالیت خود را آغاز کرده است.یکی از ویژگی‌های بارز پمپ‌های پمپیران، تنوع بالای مدل‌ها و انواع محصولات عرضه شده توسط این شرکت است. با تکیه بر تجربه و دانش فنی قوی، پمپیران توانسته است محصولاتی را تولید کند که از طریق شرکت اندیشه نوین آب اوان به بازار عرضه می‌شوند.

پمپ پمپیران

پنتاکس

پمپ‌ پنتاکس به عنوان یکی از محصولات پرفروش و محبوب در صنعت، در بسیاری از بخش‌های صنعتی کاربرد دارند. این پمپ‌ها برای انتقال مواد مایع و گاز، انتقال مواد جامد و مواد شیمیایی به کار می‌روند.

پمپ پنتاکس

گراندفوس (دانمارک)

لئو (چین)

لوارا (ایتالیا)

انواع پمپ‌های صنعتی

همان‌طور که اشاراتی داشتیم پمپ‌های مختلفی وجود دارد که این نوع از پمپ‌ها به چند دسته بندی تقسیم شده، این پمپ‌ها با توجه به نیاز مشتریان راحی و تولید شده و هرکدام از آن‌ها دارایی ویژگی‌های منحصر به‌فردی می‌‌‌‌‌‌‌باشند.

این دسته بندی‌ها باتوجه نوع متریال ساخته شد در پمپ، مناسبت آن جهت استفاده در صنایع مختلف، نوع انتقال و سیال قابل انتقال تقسیم می‌شوند. باید گفته دسته بندی پمپ‌ها به روش‌های متنوعی اجام شده اما یکی از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین روش‌ها، روش انتقال سیال بوده که به دو روش جا‌بجایی و داینامیکی (جابجایی منفی) دسته بندی تقسیم شده:

 • پمپ‌های جابجایی مثبت
 • پمپ‌های داینامیکی (جابجایی منفی)
 • پمپ‌های جابجایی مثبت

دسته بندی در این نوع انتقال خود نیز به دو دسته بندی دیگر تقسیم شده:

 • پمپ‌های دورانی
 • پمپ‌های رفت و برگشتی

پمپ‌های دورانی چیست؟

در این نوع از پمپ‌ها عمل جابجایی با توجه به نوع خود پمپ، حرکت دورانی توسط پره‌ها، چرخ نده‌ها و میل بادامک انجام گرفته شده و در ادامه به انواع آن اشاره دقیق‌تری خواهیم داشت و پمپ‌های دورانی دارایی تنوع محصولی بالایی می‌باشند. باتوجه به تقسیم بندی‌های زیر و دقیق دسته بندی پمپ‌های دورانی شامل مواردی  مختلفی در خود بوده، که عبارتند از:

 1. پمپ‌های لوب
 2. پمپ‌های پیس رس
 3. پمپ‌های دنده‌ای
 4. پمپ‌های اسکرو
 5. پمپ‌های پره‌ای
 6. پمپ‌های پیش رونده خلاء

پمپ‌های رفت و برگشتی

حرکت در این نوع پمپ‌ها با پمپ‌های دورانی یکی نبوده و از این رو دسته‌بندی آن‌ها متفاوت شده، روش انتقال در پمپ‌های رفت و برگشتی به صورت دوره‌ای و پریودیک (جریان متناوب و در حا تغییر) می‌باشد.

در پمپ‌های رفت و برگشتی پیستون درون سیلند‌ها بالا و پایین در حال حرکت بوده و در نتیجه این عمل‌کرد با رفت و برگشت پیستون سیال قابل عبور به داخل مکیده شده و در زمان برگشت پیستون عمله تخلیه و انتقال سیال صورت گرفته، ناگفته نمامد که این نوع از پمپ‌ها همانند پمپ‌های دروانی شامل مورادی در خود بوده ولی نه به همان میزان، پمپ‌های رفتن و برگشتی مناسب سیال‌های از جنس روغن و ویسکوز می‌باشد. در دسته بندی پمپ‌های رفت و برگشتی دو نوع پمپ نیز وجود داشته، که عبارتند از:

 1. پمپ‌های دیافراگمی
 2. پمپ‌های پیستون شناور

نکته: انرژی و نیروی محرک درون پمپ‌های رفت و برگشتی معمولا توسط الکتروموتور‌ها تامین می‌شود.

پمپ لوب چیست؟

پمپ لوب یکی از پمپ‌های صنهتی دورانی می‌باشد که به ان پمپ گوشواره‌ای نیز گفته می‌شود، از پمپ‌های لوب در صنایع مختلفی همانند: غذایی و دارویی، بیوتکتولوژی،کاغذ سازی و شیمیایی استفاده می‌شود، از مزایایی این نوع پمپ‌ها می‌توانیم به کیفا بالا، مقاومت پمپ در شرایط که احتمال خوردگی در محیط‌های بخار می‌باشد که باعث ایجاد احساس اطمینان در مشتریان خواهد شد.

پمپ‌های پیس رس چیست؟

درون پمپ‌های پیس رس یک محفظه مکش بزرگ‌تر از قسمت تخلیه وجود داشته این این نوع پمپ‌های پمپ محیطی نیز گفته می‌شود، این نوع پمپ‌ها با توجه به طراحی که دارند باعث افت فشار شده در نتیجه عمل مکش سیال را راحت‌تر وارد پمپ کرده و در ادامه به دلیل کوچک‌تر بودن محفظه تخلیه عمل انتقال سیال با شدت و سرعت بیشتری انجام می‌شود.

پمپ‌های دنده‌ای چیست؟

پمپ‌های دنده‌ای باتوجه به ساختاری کده داشته درون آن از چرخ دنده استفاده شده، این نوع از پمپ‌ها در دو نوع چرخ دنده داخی و خارجی طراحی و تولید می‌شوند، و با استفاده از چرخ دنده‌های موجود در پمپ سیال را منتقل می‌کنند.

نکته: از پمپ‌های دنده‌ای معمولا برای افزایش توان هیدرولیکی مورد سافتاده قرار گرفته می‌شود.

پمپ‌های اسکرو چیست؟

در این نوع از پمپ‌های صنعتی حجم معینی از سیال جابجا شده، همان طور که در همین مقاله اشاره داشتیم پمپ‌های اسکرو یکی از پمپ‌های جابجای مثبت بوده و در ادامه باید اشاره داشته باشیم که در صورت افزایش سرعت دورانی دبی سیال نیز با آن افزایش یافته. تعین سرعت در پمپ‌های اسکرو بسته به حجم سیال داشته و در صورتی که حجم کمتری بشد سرعت چرخش پمپ بیشتر و عمل جا‌بجایی سریع‌تر انجام می‌شود و در زمانی که حجم بیشتری از سیال در حال عبور باشد سرعا چرخش پمپ نیز کاهش می یابد.

پمپ‌های پره‌ای چیست؟

یکی دیگر از پمپ‌های جابجای مثبت پمپ پره‌ای یا پمپ وین می‌باشد، این نوع پمپ شباهت زیاید به پمپ‌های دنده‌ای داشته، درون این پمپ‌ها پره‌ای پره‌ها بر روی روتور نصب شده و طول پرده‌ها در مدل‌های مختلف یکسان نبوده و شاید بزرگ‌تر یا کوچک‌تر باشند، معمولا از این پمپ‌ها  در سیستم‌های سوپر شارژ و قدرتی و هیدرولیک‌های فشار بالا استفاده می‌شود.

پمپ‌های پیش رونده خلاء چیست؟

پمپ‌های پیش‌ رونده خلاء با نام‌های مختلفی نیز شناخته می‌‌شوند، همانند: مونو پمپ، پمپ نک اسکرو و ماردونی. این نوع پمپ‌ها با توجه به طراحی که داشته، مناسب برای انتقال سیال ویسکوز و مایعات می‌باشد، این پمپ با توجه به حفره‌های گسسته‌ای که بر روی یک روتر مارپیچ قرار گرفته سیال را به شکل پیش‌برد انقتا داده و یک نرخ جریان متناسب با سرعت روتر ایجاد کرده.

پمپ‌های دیافراگمی

پمپ‌های دیافراگمی مناسب برای سیالات غلیظ بوده که در ادامه چند مثال برای آن‌خواهیم زد، این نوع پمپ یکی دیگر از پمپ‌های جابجای مثبت بوده و در طی فعالیت دیافراگم جریان انتقال صورت می‌گیرد، با توجه به وجود دیافراگم عمل جابجای در این نوع پمپ نه با پره و یا چرخ دنده صورت گرفته بلکه این پمپ‌ها فاقد چرخ دنده و پره می‌باشند و عمل جابجایی توسط این دیافراگم صورت می‌گیرد، سیالات غلیظ همانند: چسب مایع، عسل، روغن و رزین را می‌توانید با استفاد ه از پمپ دیافراگمی انتقال دهید. پمپ‎‌های دیافراگمی در سه نوع تولید و طراحی شده‌اند که عبارتند از:

 1. پمپ‌های دیافراگمی بادی یا پنوماتیکی
 2. پمپ‌های دیافراگمی دستی
 3. پمپ‌های دیافراگمی الکترونیکی

نکته: در صنایع سیسثم پمپ‌های بادی از پمپ‌های پنوماتیک و بادی بیشتر از نوع الکتریکی و دستی مورد استفاده قرار گرفته شده.

پمپ‌های پیستون شناور

این نوع پمپ‌ها درون خود دارایی مکانیزم دورانی بوده ودر دسته بندی پمپ‌های جابجایی مثبت قرار می‌گیرد، درون این نوع پمپ به جای یک پیستون و سیلندر تعداد زیادی از پستون‌ها و سیلندر‌ها می‌باشد، به طور کلی از این نوع پمپ‌ها در شرایطی که فشار خروجی بیش از 100 باشد مرود استفاده قرار می‌گیرد.

بدنه این پمپ‌ها یا از جنس برنز بوده و یا که از جنس استنلیس استیل ساخته می‌شوند، با توجه به وجود تعداد زیاد پیستون و سیلندر سیال به داخل محفظه کشیده شده و سپس از درون پمپ خارج می‌شوند. پمپ‌های پیستون شناور نیز همانند پمپ‌های دیافراگمی چند نوع از خود داشته، که عبارتند از:

 1. پمپ سم پاش
 2. پمپ کارواش آب سرد یا گرم
 3. پمپ مه پاش
 4. پمپ کارواش
 5. پمپ کارواش‌های صنعتی
 6. پمپ کارواش‌های خانگی

نکاتی در رابطه با نگهداری پمپ‌ها

پمپ‌ها همان طور که اشاره داشتیم یک دستگاه الکتریکی بوده و در طول استفاده احتمال خرابی برای آن‌ها وجود دارد، برای همین باید برخی از نکات را در رابطه با آن‌ها رعایت کنید، برخی از این مشکلات عبارتند از: لرزش پمپ، داغی در آن، خوردگی و اسیب در برخی از قطعات.

لرزش پمپ در چه شرایطی احتمال دارد اتفاق بیوفتد؟

 • خم شدن محور
 • رسیدن به سرعت بحرانی
 • فونداسیون به حد کافی محکم نبوده
 • باید پمپ را روغن کاری کیند
 • فیکس نبودن قطعات با یک دیگر

فشار خروجی پمپ کاهش یافته چه مشکلی دارد؟

 • روتور پمپ در جهت عکس دوران دارد
 • سرعت دوران پمپ کم می‌باشد
 • معیوب شدن کاسه نمد
 • یک قطعه احتمال در بین پره‌ها گیر کرده باشد
 • ایجاد کاویتاسیون در داخل لوله‌ها

مشکلی قطع پمپاز از چیست؟

 • هوا وارد لوله‌ها شده
 • کم بودن ارتفاع وجود نشیت در یکی از لوله‌های پمپ

دبی (آبدهی) پیست؟

دبی یکی از واحد‌های اندازه‌گیری در پمپ‌ها می‌باشد و میزان عبور سیال در یک واحد زمانی را دبی گفته، دبی را با Q نمایش داده و اندازی گیری آن به دو دسته واحد اندازه‌گیر می‌باشد که عبارتند از:

 • واحد حجمی
 • واحد جرمی

واجد حجمی: به میزان عبور سیال در واحد زمانی را واحد حجمی می‌گویند، به طور مثال:

لیتر در دقیقه (lit/min)  و متر مکعب در ثانیه (m3/s)

میزان عبوری سیال در واحد زمانی دبی بوده و می‌تواند بر حسب واحد جرمی یا حجمی باشد.

در خصوص خرید محصولات می‌توانید از سایت و یا راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید، مشاورین ما در ساعت‌های اداری در تماس باشید تا شما عزیزان را به خوبی راهنمایی کنند، به دلیل نوسانات قیمت قبل از تصمیم گیری در خرید لطفا با مشاورین ما در تماس باشید تا خرید بهتری را تجربه کنید، اندیشه نوین آب اوان.

پمپ در واقع همان تلمبه می‌باشد که وسیله‌ای برای انتقال سیالات مختلفی همانند: انواع مایعات و گاز‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این نوع پمپ‌ها از طریق انرژی ثانویه‌ای (الکتریکی) به حرکتی (مکانیکی) تبدیل می‌کند.

دبی یکی از واحد‌های اندازه‌گیری در پمپ‌ها می‌باشد و میزان عبور سیال در یک واحد زمانی را دبی گفته، دبی را با Q نمایش داده و اندازی گیری آن به دو دسته واحد اندازه‌گیر می‌باشد.

برندهای پمپیران، ابارا، میراب، جمکو، موتوژن، آلفا لاوال معروف‌ترین شرکت‌های تولید پمپ در ایران و خارج از ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *