اندیشه نوین آب اوان | نماینده پمپیران

قزوین، بلوار نوروزیان
‌ نبش حکمت ۲۰ . پلاک ۱۳۸ طبقه ۳ واحد ۷

تماس : ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۶ ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۵
info[at]evanab.com

شیر کنترل پمپ چیست ؟ آشنایی با شیر کنترل پمپ میراب

شیر کنترل پمپ چیست ؟ آشنایی با شیر کنترل پمپ میراب

شیر کنترل پمپ چیست ؟ آشنایی با شیر کنترل پمپ میراب ، کاربرد شیر کنترل پمپ

شیر کنترل پمپ از نوع دیافراگمی و مجهز به مدار فرمان و پایلوت است که با انرژی هيدروليک سيال عبوری از شير کنترل می گردد . اصول کار شيرهای کنترل اتوماتيک دیافراگمی بر اساس اصل تعادل نيروهای متناظر فشار در ورودی، خروجی و محفظه کنترل آنها می باشد. هندسه داخل بدنه، نوع حرکت قطعه مسدودکننده و وجود قطعاتی نظير فنر و دیافراگم که نيروی آنها بر مکانیزم شير تاثيرگذار می باشند امکان کنترل به شکل اتوماتيک را برای این شير فراهم می کند.

دیافراگم شیر کنترل پمپ از جنس الاستومر مقاوم است و محفظه داخلی شير را به دو بخش محفظه کنترل )داخل درپوش( و محفظه اصلی )داخل بدنه( تقسيم می کند. با افزایش فشار در محفظه کنترل مجموعه دیسک و محور به سمت پایين حرکت کرده و شير بسته می شود و بالعکس.

توسط نيروی فنر و وزن مجموعه متحرک دیسک ، شير اصلی در حالتی که فاقد فشار است در وضعيت بسته قرار می گيرد.

شیر کنترل پمپ

شیر کنترل پمپ میراب بلافاصله بعد از الکتروپمپ های گریز از مرکز نصب شده و لوله ها را از پیامدهای ناشی از ضربات آبی تغییرات سرعت محافظت نموده و همچنین عمل راه اندازی پمپ را آسان می کند به علاوه نوع دیگری ازشیر کنترل پمپ که مجهز به پایلوت نگهدارنده فشار می باشد می تواند علاوه بر موارد فوق کارکرد پمپ را در نقطه کاری خود تنظیم نماید ، طراحی بدنه شیر کنترل پمپ کج یا افقی می باشد و شکل داخل آن مناسب برای عبور سیال می باشد ، به طور کلی این شیرها برای تنظیم و کنترل جریان و فشار کاربرد دارد .

شیر کنترل پمپ وظایف زیر را بعهده دارد

  1. بسته ماندن شیر قبل از اینکه الکتروموتور به دور نامی (ایجاد فشار متناظر) برسد
  2. بسته ماندن آرام شیر قبل از خاموش شدن الکتروموتور
  3. بسته شدن آرام شیر به صورت ترکیبی یکطرفه و قطع و وصل در هنگام قطع برق

شير کنترل پمپ در حالت نرمال بسته است. پس از روشن شدن الکتروموتور تا رسيدن به دور نامی شير اصلی بسته می ماند. پس از تبدیل حالت ستاره به مثلث، شير برقی از تابلو برق فرمان گرفته و شير اصلی به آرامی باز می شود.

با خاموش شدن پمپ ابتدا شير کنترل پمپ به آرامی بسته شده و این شير به صورت یک شير یکطرفه عمل نموده و از برگشت جریان آب و صدمات ناشی از ضربه قوچ جلوگيری می نماید و در نهایت از طریق ارسال فرمان از ليميت سوئيچ شير به تابلو برق، الکتروموتور پمپ خاموش می گردد.

ویژگی های کلی شیر کنترل پمپ :

ابعاد فلنجهای این شیر مطابق با استاندارد DIN EN 1092-2(DIN 2501) می باشد

شرکت میراب این شیر را از سایز 50 تا 1000 میلی متر تولید می کند

شرکت میراب شیر کنترل پمپ را از فشار کاری 6 تا 40 بار تولید می کند

جنس بدنه این شیر از از نوع چدن داکتیل ، فولاد ریختگری، استنلس استیل و آلیاژهای پایه مس می باشد

جنس دیسک شیر کنترل پمپ از نوع نوع چدن داکتیل ، فولاد ریختگری، استنلس استیل و آلیاژهای پایه مس می باشد

فلنج تا فلنج شیر مطابق استاندارد DIN EN 558 -1 series 1 (DIN 3202-F1) می باشد

محدوده کاربرد شیر کنترل پمپ :

مناسب برای آب آشامیدنی و آب خام تا 70 درجه سانتی گراد

توضیحاتی در مورد کار با شیر کنترل پمپ

وجود ناخالصی و ذرات زیاد در آب باعث ایجاد رسوب در لوله های مدار فرمان و اختلال در عملکرد شير کنترل پمپ می گردد. بنابراین در چنين شرایطی نصب صافی قبل از شير و همچنين بازبينی و سرویس صافی مدار فرمان توصيه می گردد.

جهت عملکرد مناسب شیر کنترل پمپ ، حداقل اختلاف فشار 5 متر ستون آب )معادل 0.5 بار(  بين فشار ورودی و خروجی مورد نياز می باشد.

در زمان تعيين سایز شيرهای کنترل اتوماتيک سایز خط لوله نقش چندان مهمی ندارد بلکه حداقل و حداکثر دبی عبوری سيال ملاک اصلی انتخاب سایز شير می باشد

لازم است تحت هيچ شرایطی سایز شير از سایز خط لوله بزرگتر در نظر گرفته نشود.

 

کارشناسان شرکت اندیشه نوین آب اوان نمایندگی انحصاری شرکت میراب در استان قزوین آماده ارائه خدمات مشاوره و فروش به هم میهنان عزیز می باشد