اندیشه نوین آب اوان | نماینده پمپیران

قزوین، بلوار نوروزیان
‌ نبش حکمت ۲۰ . پلاک ۱۳۸ طبقه ۳ واحد ۷

تماس : ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۶ ۰۲۸۳۳۶۸۵۷۵۵
info[at]evanab.com

ساختمان و قطعات شیرآلات صنعتی میراب ،آشنایی با قطعات شیرآلات

ساختمان و قطعات شیرآلات صنعتی میراب ،آشنایی با قطعات شیرآلات

آشنایی با قطعات شیرآلات صنعتی ، مروری بر قطعات شیرآلات صنعتی ، ساختمان ، اجزا و قطعات شیرآلات صنعتی 

شیرآلات صنعتی تفاوت ساختمانی مشخصی با یکدیگر دارند اما در حالت کلی می توان قطعاتی را که به طور عمومی در آنها وجود دارد را بررسی کرد در زیر به معرفی قطعات شیرآلات صنعتی به صورت عمومی پرداخته می شود پرداخته می شود.

تصویر شیر پروانه ای فلنجدار میراب

بدنه (Body) :
به پوسته خارجی شیر گفته می شود که اجزای شیر درون آن قرار دارد. در واقع نمای کلی ظاهری شیر که مشاهده می شود پوسته آن است. جنس پوسته می تواند از فلز یا پلاستیک باشد، برنج، برنز، چدن، فولاد و آلیاژ های آن (مخصوصا فولاد زنگ نزن Stanless Steel) فلزاتی هستند که در ساخت بدنه ولو کاربرد دارند.


Bonet:
قسمت بالایی شیر که بر روی شیر پیچ شده و یا اینکه با پیچ  متصل می شود، بانت نام دارد. بنت یک اتصال قابل تعویض و تعمیر است و  Plug ،  Stem ،Handle -  که در قسمت بعد توضیح داده می شوند -  بروی آن سوارند.


Port:
مسیر ورودی و خروجی ولو است که معمولا به لوله یا درام وصل می شود.


Handle یا دسته:
 با این وسیله می توان جریان درون شیر را با پیچاندن کنترل کرد. البته برخی کار پیچاندن دسته همیشه به صورت دستی انجام نمی شود و گاه یک مکانیزم این کار را انجام می دهد که در این صورت به دسته Actuator گفته می شود. همه ولو ها (در قسمت های بعد توضیح داده می شود) دارای این قسمت نیستند.


Disc:
 دیسک یک قسمتی متحرک در ولو و در واقع عامل قطع و وصل شدن جریان است. همانطور که در آینده مشاهده می شود شکل دیسک ها با یکدیگر متفاوت است و می تواند به صورت صفحه ای؛ کروی، استوانه ای و باشد. حرکت دیسک نیز  می تواند به صورت چرخشی یا خطی باشد.


Stem:
 به  میله رابط بین دیسک و دسته، استم گفته می شود (البته در شیرهایی که استم وجود دارد). استم از بین بانت گذشته و به درون ولو می رود در واقع استم مقدار جابجایی را که از طریق دسته  اعمال می شود، به دیسک منتقل می کند. این جابجایی می تواند به صورت خطی، پیچشی، یا ترکیبی از این دو حرکت باشد. در برخی شیر ها استم ها با دسته به صورت یکپارچه ساخته می شوند اما در برخی دیگر استم را با دیسک به صورت یکپارچه می سازند.


Seat:
 نشیمنگاه یکی از اجزای داخلی و ثابت شیر است که در زیر دیسک قرار دارد. در ولو هایی که حرکت دیسک در آنها به صورت خطی است، در هنگامی که ولو باز است، (دیسک بالا است) دیسک و نشیمنگاه هیچ ارطباطی با هم ندارند اما وقتی دیسک پایین آید و جریان قطع شود، دیسک کاملا در نشیمنگاه می نشیند این در حالی است که در شیر هایی که دیسک حرکت صرفا چرخشی دارد، نشیمنگاه و دیسک همیشه(چه در وقتی ولو باز باشد چه وقتی بسته باشد) با یکدیگر درگیرند.


Gasket:
 به منظور جلوگیری از نشتی، در محل ورود استم به بانت، لازم است در فاصله بین استم و تمهیداتی اتخاذ شود. با قرار دادن Gasket در این قسمت ضمن اینکه استم قادر به حوکت می باشد، آب بندی نیز انجام می شود.